EMNİYETLİ, OTOMOTİV GERİ DÖNÜŞÜMÜYLE BÜYÜYECEK
BURSA - Yürüttüğü ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm faaliyetleriyle birlikte tehlikesiz atık ve akü toplama belgesine de sahip

BURSA - Yürüttüğü ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm faaliyetleriyle birlikte tehlikesiz atık ve akü toplama belgesine de sahip olan Emniyetli Geri Dönüşüm, ömrünü tamamlamış araç lisansını da alarak bu alana yönelik yeni yatırımlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bir aracın geri dönüşümü konusunda A’dan Z’ye hizmet vereceklerini ifade eden Emniyetli Geri Dönüşüm Genel Müdürü Mustafa Dursun, “2011 yılı içinde bu yatırımın hayata geçmesini ve lisansların tamamını almayı planlıyoruz. Bu yıl otomotiv geri dönüşümü ile büyüyeceğiz ancak asıl sıçramayı 2012’de yapacağız. Otomotiv geri dönüşümünde Türkiye’nin önde gelen şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Firmalarının 2004 yılında toplama ayırma işlemi yapmak üzere lisans aldığını ve aynı yıl plastik ambalaj geri dönüşüm lisansını da bünyelerine kattıklarını ifade eden Mustafa Dursun, bugün gelinen noktada ambalaj atığı toplama, ayırma, plastik ambalaj atığı geri dönüşüm ve akü toplama lisansına sahip olduklarını kaydetti. 2010 yılında Barakfaki’de 4 bin metrekarelik alanda imalat ve plastik atıkların geri dönüşümü için yeni bir tesis kurduklarını ifade eden Dursun, “2010 yılı Mayıs ayında tehlikesiz atıklarla ilgili lisansımızı aldık. Ekim 2010’da ise plastikle ilgili 10 adet kot numarası aldık. Böylece imalat atıklarını alma, yurtdışından atık getirme ve fabrikalardan çıkan imalat atıklarının geri dönüşümü hakkına sahip olduk” diye konuştu.

Kablo ve yağlı filtreler için de lisans alacak

Dursun, yakın zamanda ömrünü tamamlamış araçların geri dönüşüm lisansını alarak mevcut firma arazisi üzerinde yeni yatırımlarını hayata geçireceklerini de dile getirerek, “Bu süreç üç kademeli bir lisans gerektiriyor. Birinci basamak otomobil kabul tesisi kurmayı öngörüyor.

Hurdaya ayrılan araç gelecek ve teslim edilerek internetten düşülecek. Türkiye’nin 81 ilinde toplama noktası olmak zorunda. Biz bu alanda Türkiye’deki ilk üç firma arasında olmak istiyoruz. Aracı ayırmak için ayrı bir lisans ve parçalama tesisi gerek. Son olarak aracın preslenmiş parçalarının eritme fabrikalarına gönderilmesi işlemi için de lisans olması gerek” diye konuştu. Dursun, şöyle devam etti:

“Bu üç lisansın yanında kabloların geri dönüşümü ve yağlı filtrelerin geri kazanımı için de ayrı bir lisans alacağız. Tehlikeli atık taşıma hizmetleri için de lisans almayı planlıyoruz. Ayrıca danışmanlık şirketi kuracağız ve çevre danışmanlığı hizmeti vereceğiz. Firmamızda her şey olacak ve aracın geri dönüşümü konusunda A’dan Z’ye hizmet vereceğiz. Şu an otomobil geri dönüşümü için öngörülen inşaat çalışmaları için 1 milyon TL’lik yatırım yaptık. Makine yatırımı için de 1.5–2 milyon TL’lik yatırım gerçekleştireceğiz. Doğaya zarar vermemek için tüm işlemleri burada bitireceğiz. Bursa’da olmayan makineler getiriyoruz. Plastiği daha verimli, hızlı ayrıştıran ve kıran yeni bir teknoloji getiriyoruz.”

“Sadece Bursa’da değil pek çok ilde yatırım yapmak istiyoruz”

2011 yılı içinde bu yatırımın hayata geçmesini ve lisansların tamamının alınmasını planladıklarını ifade eden Dursun, 2012 yılının geri dönüşüm adına önemli bir yıl olacağını ve dünyada araçları artık yüzde 90 oranında geri dönüşümlü yapmaya çalışan firmalar olduğunu kaydetti. 

Dursun, “Sektörün öne çıkması ile birlikte yatırımlarımızla hazır olmak istiyoruz. Hedefimiz çok büyük. Sadece Bursa’da değil Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde de yatırım yapmak istiyoruz. Beklenen talep gerçekleşirse İstanbul’da iki ayrı yakada toplama deposu oluşturabiliriz. Türkiye’nin büyük illeri bu anlamda bizim için potansiyel” diye konuştu. Dursun, şöyle devam etti: “Bu alandaki yatırımızı mevcut 6 bin metrekarelik alanımızda değerlendireceğiz. Burası işin başlangıç yeri olacak. Gelecek yıllarda daha büyük bir yere geçme durumumuz var. Geçen yıl, 2009’a göre yüzde 40 gibi büyüdük.

2011’de de ilk üç aylık verilere bakılırsa en az yüzde 60 büyürüz diye düşünüyorum. Plastik geri dönüşümü üzerine olan beklentimiz gerçekleştirse cirosal bazda yüzde 100 büyüme bile gerçekleşebilir. Otomotiv geri dönüşümünün ise, 2012’ye ciddi katkı yapacağını düşünüyorum.”

Takvim 06.05.2011 Görüntüleme 4139 defa görüntülendi.